Taliansko – Španielsko 2: 0. Obhajca titulu na EURO skončil v osemfinále

Futbalisti Španielska prišli o historickú šancu vyhrať tretíkrát za sebou majstrovstvá Európy. Zverenci Vicenteho del Bosqueho v osemfinále podľahli 0: 2 Taliansku, ktorá tak súperovi vrátila štyri roky starú porážku 0: 4 z finále minulého Eura. Stretnutie na parížskom Stade de France rozhodol v 33. minúte obranca Giorgio Chiellini, poistku pridal v nadstavenom čase útočník Graziano Pelle. Mužstvo trénera Antonia Conteho sa v sobotňajšom štvrťfinále stretne v Bordeaux s Nemeckom.

Španielsko nastúpilo aj vo štvrtom zápase na ME v rovnakej základnej zostave. Taliani postrádali zraneného Candrevu, ktorého na kraji zálohy nahradil De Sciglio.

“Azzurri” začali oveľa aktívnejšie a v deviatej minúte si vypracovali prvú veľkú šancu.Po štandardnej situácii sa dostal k hlavičke Pelle a De Gea jeho pokus reflexívne vyrazil.

Taliani prevahu gólovo vyjadrili vo 33. minúte. Éderovu strelu z priameho kopu vyrazil De Gea pred seba, prichádzajúcou Giaccherini ešte loptu v páde posunul na voľného Chielliniho a ten ľahko zakončil do odkrytej bránky.

Španielmi prvý inkasovaný gól v play off ME po 679 minútach zaskočil a gólmana Buffona nedokázali vážnejšie ohroziť. Naopak pozorný De Gea ešte pred pauzou Giaccheriniho ranu vytiahol nad brvno.

Úradujúci šampióni do druhého polčasu nasadili ďalšieho útočníka Adurize miesto nevýrazného Nolita a protivníka v úvode zatlačili. Moratovu hlavičku doprostred bránky si však postrážil Buffon.Talianske vedenie mohol z protiútoku poistiť Éder, ale De Gea ho tvárou v tvárou vychytal.

Španieli v záverečnej dvadsaťminútovke prevzali iniciatívu a siahali po vyrovnaní. Aduriz netrafil bránku a Ramos po rohu hlavičkoval nad brvno. Potom sa blysol Buffon, keď počas dvoch minút zlikvidoval tvrdé rany Iniestu a Piquého.

Taliani už sa na konci sústredili len na obranu a protiútoky. Po jednom z nich neuspel striedajúci Insigno, s ktorého strelou si znovu poradil De Gea. Jeho tridsaťosemročný brankársky náprotivok v 89. minúte vytiahol zrejme najlepší zákrok stretnutí proti pokusu stopéra Piquého.

Tím z Apeninského polostrova kritickej chvíle prečkal a v prvej minúte nastavenia potvrdil postup trefou Pellého po prihrávke Darmiana.Taliansko dokázala Španielsko na veľkom turnaji poraziť prvýkrát od majstrovstiev sveta 1994.

Taliansko – Španielsko 2: 0 (1: 0)

Branky: 33. Chiellini, 90. + 1 Pelle. Rozhodca: Cakir – Duran, Ongun – Göcek, Simsek (všetci Tur.). ŽK: De Sciglio, Pelle, Thiago Motta – Nolito, Busquets, Silva. Diváci: 76.125.

Zostavy:

Taliansko: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – De Rossi (54. Thiago Motta) – Florenz (83. Darmian), parole, Giaccherini, De Sciglio – Pelle, Éder (82. Insigno). Tréner: Conte.

Španielsko: De Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba – Fábregas, Busquets, Iniesta – Silva, Morata (70. Lucas Vázquez), Nolito (46 . Aduriz, 81. Pedro). Tréner: Del Bosque.

Domáci: 33. Chiellini, 90 + 1.Pelle

Hostia:

Zostavy

Domáci: Buffon (C) – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenz (84. Darmian), parole, De Rossi (54. Motta), Giaccherini, De Sciglio – Pelle, Éder (82. L. Insigno).

Hostia: de Gea – Torres Juanfran, Piqué, Ramos (C), Alba – Busquets, Iniesta, Fàbregas – Nolito (46. Aduriz, 81. Pedro), Morata (70. L.Vázquez), Silva.

Náhradníci

Domáci: Darmian, Ogbonna, Candreva, Zaza, Motta, Immobile, Sirigu, Marchetti, Sturaro, Insigno, Bernardeschi , El Shaarawy

Hostia: Casillas, Azpilicueta, Bartra, Koke, Vázquez, Pedro, Bellerín, Alcântara, San José, Soriano, Aduriz, Rico