Šéfa rozhodcov Listkiewicze teší výkony rozhodcov v úvode sezóny

Nový predseda komisie rozhodcov Futbalovej asociácie ČR Michal Listkiewicz je po prvých šiestich týždňoch vo funkcii veľmi spokojný. Teší ho, že rozhodcovia robia menej chýb, než je obvyklé v ostatných ligových súťaží, a pozitívne hodnotí aj vystupovanie rozhodcov mimo ihriska. Pripúšťa však, že je stále čo zlepšovať.

“Celkovo som veľmi spokojný. Samozrejme sa nejaké chyby objavili, ale to je normálne. Keď to porovnáme s ostatnými súťažami v Nemecku, Anglicku, Poľsku, tak u nás je tých chýb menej. Povedal by som, že v Anglicku mali za dve kolá viac chýb než my za štyri kolesá, “ vyhlásil Listkiewicz v dnešnom rozhovore s novinármi.

” Som spokojný s rozhodcami i mimo ihriska.Zvlášť sa sebahodnotením, ktoré je pre rozhodcov nové a hneď je na veľmi dobrej úrovni. Sú úprimní, je tam sebakritika. Chcem, aby chodili do detailov, “ povedal bývalý poľský medzinárodný arbiter, ktorý má skúsenosti aj z FIFA a UEFA.

Práve sebahodnotenie ihneď po zápasoch zaviedol ako novinku. Rozhodca za použitia videozáznamu sami hodnotia, kde urobili chybu a kde naopak ťažkej situácie dobre vyriešili.

“Úžitok to má hlavne pre mladých rozhodcov. Poznám to už z UEFA. Vypíchávají sa tam momenty kontroverzné, ale aj dobré. Záleží, čo tam rozhodca chce uviesť. Je to individuálne.Nehanbím sa priznať chybu a vyhodnotiť to tak, aby sa z toho človek ponaučili, “ povedal najostrieľanejších český rozhodca Pavel Královec, ktorý sa predstavil aj na nedávnych majstrovstvách Európy. ” Človeka to núti sa na situácie znovu pozrieť. Je to ale dobrý učebný materiál, “ pridal ďalší skúsený rozhodca Radek Příhoda.

Hlavný rozhodca dnes mali v Prahe na Strahove spoločný seminár, venovali sa teóriu a zároveň mali spoločnú atletickú prípravu pod vedením kondičného trénera Jana Hanzl.

“Celá skupina je špičkovo pripravená, všetci majú splnené kondičné testy. So mnou trénujú raz za tri týždne.Inak trénujú tak štyrikrát do týždňa individuálne, ale napríklad Pavel Královec pred Eurom trénoval aj dvojfázovo, “ opísal Hanzl.

” Naši najlepší rozhodcovia sú kondične porovnateľní s priemerným ligovým hráčom. Hlavný rozhodca často nabehajú aj 12 kilometrov za zápas, teda viac ako hráči, “ upozornil.

Porotca spoločné tréningy vítajú. ” Keď je nás viac, tak to menej bolí, ako keď trénujeme individuálne. Moja príprava je inak veľa boľavý. Honza Hanzl mi pripravuje individuálny plán.Okrem jedného dňa, keď mám rehabilitáciu, trénujem každý deň, “ povedal Královec.

Kým predtým podľa niektorých svedectiev rozhodcov panovala na seminároch napätá atmosféra, teraz je vraj všetko v poriadku. ” mám z toho dobrý pocit, atmosféra je uvoľnená, “ povedal Příhoda. ” Navyše pozitívne možno hodnotiť aj prvé štyri kolesá. Nejaké chyby tam boli, ale to budú vždy. Je to otázka dôvery. Keď nám budú veriť médiá a verejnosť, tak pôjde všetko lepšie, “ dodal.

Podľa Listkiewicze je však stále na čom pracovať. ” Je potrebné zlepšiť predovšetkým hľadanie pozícií na ihrisku, pretože to je pre rozhodcov veľmi dôležité. Vybrať si tú správnu pozíciu, z ktorej budú môcť robiť správne rozhodnutia. To zmenší šancu na chybu. Tiež pracujeme na zlepšenie komunikácie.Celkovo je všetko dobré, ale môže to byť lepšie, “ dodal šéf rozhodcov.