Nóri Sundby a Johaugová ovládli Tour de Ski, Akosi bol 19.

Nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby vyhral etapovú Tour de Ski ako prvý muž tretíkrát za sebou. Medzi ženami zvládla najlepšie obávaný výbeh na zjazdovku Alpe Cermis vo Val di Fiemme jeho krajanka Therese Johaugová a prestížny seriál ovládla druhýkrát v kariére. Sundby vyhral Tour s najväčším náskokom v histórii ao rekord pripravil Lukáša Bauera.

Z českých reprezentantov sa pri neúčasti Bauera a Evy Vrabcová-Nývltová do cieľa osmidílného závodu dostal len Martin Akosi a na devätnástom mieste dobehol za víťazom s odstupom viac ako 9:30 minúty.Z českých pretekárok ako posledný kvôli zdravotným problémom po piatkovom závodu v Toblach odstúpila Petra Nováková.

Sundby mal pred záverečnou etapou náskok skoro troch minút, náročné stúpanie si mohol “vychutnať” a pravidelným tempom si došiel pre suverénny triumf. Prestížny seriál vyhral o tri a štvrť minúty, Bauer držal rekord od roku 2008, kedy kraľoval Tour s náskokom 2:47 minúty.

Triumfom Sundby nakročil aj za ziskom hetriku v hodnotení Svetového pohára. Tromi výhier, Tour de Ski sa vyrovnal Dariu Cologne zo Švajčiarska, ktorý zvíťazil v rokoch 2009, 2011 a 2012.Rekordérkou medzi ženami je Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá vyhrala štyrikrát po sebe v rokoch 2010 až 2013.

“Keď má Justyna má štyri výhry v rade, tak ja chcem päť,” vtipkoval spokojný Sundy v rozhovore pre Eurosport. “Toto je skvelý deň, pracoval som na tom od šampionáte vo Faluna a je parádny, že som to dokázal,” povedal nórskej televízii NRK.

V boji o druhé miesto uspel ďalší Nor Finn Haagen Krogh a tretí skončil rus Sergej Usťjugov. Ďalšie Nor Petter Northug dobehol štvrtý.Johaugová v záverečnej stíhacie etape odsunula na druhé miesto krajanku Ingvild Östbergovou, na treťom mieste dovŕšila nórsky triumf Heidi Wengová.

Johaugová pritom pred stíhačkou na deväť kilometrov strácala na Östbergovou 39 sekúnd, v cieli jej však nadelila 2:21 minúty. “Bola to sakra ťažká práca a teraz je to nádherný pocit. Tento rok to bolo moje majstrovstvá sveta,” povedala dvadsaťsedemročná Johaugová. Tretí Wengová stratila tri minúty a 14 sekúnd.