História levíka na hrudi: Najlepší útok je obrana

Už dlhšie než dvadsaťjeden rokov trvá histórie samostatnej českej reprezentácie. Počas nich sa v pozícii hlavného trénera vystriedalo hneď deväť mužov – o každom z nich bonus na Euro spracoval netradičný takticko-analytický komentár, ktorý sa skladá z kratšej všeobecnej časti a dlhším taktickom pojednanie o vybranom zápase.

Tento rok na jeseň vyvrcholí kvalifikácia na EURO 2016 vo Francúzsku a česká reprezentácia siaha po priamom postupe. Málokto však vie, že septembrový zápas s Kazachstanom bude už 240. pod hlavičkou samostatného národného tímu.Pred súčasným koučom Pavlom Vrbom tím trénovali osem mužov. Úspešnejších, menej úspešných i úplných “záskokařů”. Úplne prvým z plejády stratégov, a zároveň ovenčeným najväčším triumfom, bol…

Dušan Uhrin starší

Prvý z deviatky. Dušan Uhrin dokázal s českou reprezentáciou to, čo sa nepodarilo žiadnemu z jeho ôsmich nasledovníkov. Majstrovstvá Európy 1996 je dodnes výkladnou skriňou českého futbalu, v ktorej sa blyští strieborné medaily. Svoju hru pri národnom tíme zakladal Uhrin na prepracované defenzíve. Neúspešnými výpady otupený súper bol potom ľahším cieľom smrtiacich protiútokov.

Keď sa v roku 1994 prvýkrát samostatná česká reprezentácia postavila k futbalovému zápasu, bol pri tom.Dušan Uhrin je Václav Havel futbalových trávnikov. Dokázal mužstvo hneď na prvýkrát kvalifikovať na EURO 1996 do Anglicka, kde s ním senzačne vybojoval strieborné medaily. Uspel aj na Pohári konfederáciou, kde Česi obsadili tretiu priečku. To už ale Uhrin vedel, že u reprezentácie skončí.


V kvalifikácii na majstrovstvá sveta 1998 totiž prekvapivo zlyhal, a od mužstva sa preto pakoval.

V modernom futbale sa obrannej poňatie hry v radoch fanúšikov nestretáva s pochopením. Divák si praje vidieť pohľadné akcie a bránky. Nie taktickú preťahovačku, v ktorej často rozhodne o výsledku jediná chyba. Ani Dušan Uhrin by sa možno povrchné kritike nevyhol.Ani Uhrin (podobne ako grécky tréner Otto Rehhagel na Eure 2004) by však tejto kritike nemusel prikladať ani najmenšiu váhu.

Je totiž veľký rozdiel medzi defenzívnym poňatím hry a pasívnym poňatím hry. Zatiaľ čo pri čistej pasivite je tím závislý na tom, čo predvedie súper, a úspech v stretnutí je spravidla dielom náhody, obranný systém s aktívnym prechodom do útoku môže byť úspešný sám o sebe. To napokon Uhrin dokonale predviedol na Eure 1996.A hlavne, vo futbale ide predovšetkým o výsledok.

Taktický rozbor: Česko – Portugalsko 1: 0 (23. jún, 1996)

obrázok
Základná zostava českého tímu v stretnutí EURO 1996 proti Portugalsku.

Obvyklý defenzívny štýl naordinoval Dušan Uhrin svojej základnej jedenástke aj pre jeden z najslávnejších zápasov histórie samostatné českej futbalovej histórie. Vo štvrťfinále majstrovstiev Európy v Anglicku proti Portugalsku však svoje taktické schopnosti preukázal až o polčasovej prestávke.

V prvom polčase nastúpil český výber s príliš pasívne taktikou.Systém s troma stopérmi a dvoma krídelnými obrancovia vyzeral väčšinu času čisto ako päťčlenný defenzívne val. Jiří Němec ani Radoslav Látal sa do ofenzívy vôbec nepúšťali; Nemec sa naopak často sťahoval s pravým záložníkom Portugalcov Luisom Figom aj doprostred ihrisko, kde zahusťovali už tak preľudnený priestor.

Aj to bol zámer Dušana Uhrina. Portugalci boli známi svoju technickou dokonalosťou – aj preto Česi vystužili stred zálohy dvoma defenzívnymi záložníkov Radkom Bejbl a Václavom nemecky.Hoci sa predovšetkým Bejbl donútil k veľmi srdnatému výkonu, do prestávky si súper vytvoril niekoľko gólových možností.

Defenzívny blok stiahnutý až na vlastné vápne, neexistujúce presink, stopercentná vyčkávanie českého národného tímu na akcie Portugalska. To všetko bola voda na mlyn aktívnejšieho súpera a de facto čakanie na gól.Uhrin našťastie tušil blížiace sa pohromu a cez prestávku do systému svojich zverencov siahol.

 obrázok
Zostava českého tímu po zmene strán.

Karla Poborského z pozície pravého záložníka posunul do útoku k Pavlovi Kukovi, ofenzívnejšia pokyny mal aj ľavý stredopoliar Vladimír Šmicer. Česi zvýšili svoju aktivitu, začali hráča protivníka napádať a znepríjemňovať mu situáciu vo chvíľach, kedy držal loptu.Len vďaka tomu mohol krátko po zmene strán na polovici súpera prevziať loptu Poborský, preniknúť pred vápno a geniálnym oblúčikom streliť jediný gól stretnutia.

Výrazné posilnenie útoku českej reprezentácie sa prejavilo aj v obrane, kde trojica stopérov naraz nemusela čeliť neustálym nájazdom portugalských útočníkov. Perfektný výkon predviedol aj Radoslav Látal na pravej lajne, ktorý vďaka svojej rýchlosti, neúnavnosti a obetavosti vynuloval celú ľavú stranu Portugalcov. Aj za tento výkon bol po skončení turnaja menovaný do ideálneho tímu šampionátu. Až desať minút pred koncom nevydržal rastúcou nápor a dostal červenú kartu za príliš dôrazný zákrok na Dimasa.

Namiesto Látal sa pozícia pravého ofenzívneho obrancu ujal Karel Poborský.Nie je náhoda, že prakticky vzápätí si Portugalci vytvorili vôbec prvú šancu v druhom polčase, ktorú práve cez pravú obranu slovenského výberu vytvoril presným centrom Folha. U nej ale našťastie zostalo a Česi sa mohli po záverečnom hvizde radovať z postupu do semifinále.

V prípade záujmu je záznam zápasu k dispozícii na stiahnutie TU.