Franz Klammer: horská trepačka, ktorá inšpirovala novú éru lyžovania

Žiadna samostatná udalosť nepresvedčila toľko ľudí, aby sa zapojili do športu – najmä v Británii, kde lyžovanie bolo v procese zbavovania svojej aury exkluzivity a dosiahnutia celej generácie konvertovateľov. Rakúsky veľkolepý triumf na kurze Patscherkofel otvoril éru, v ktorej sa nedeľné popoludňajšie prehliadky stali dominanciou nadšeným BBC2 Davine Vine a jeho výberom farebných après-ski wear.

Klammerov beh v ten deň v roku 1976 pripomínal kompletnú X – Hry stlačené do dvoch minút.Jeho hlavný rival, Bernard Russi zo Švajčiarska, začal tretí a nastavil si čas, aby nikto nemohol zápasiť, kým rakúsky, nosiaci nožnicu č. 15, vyskočil z počiatočnej chaty a postavil sa bez bezpečnostných sietí, Dnešné sprejované maľované modré čiary, ale starým spôsobom vetvičky jedľa. Pod svojim žltom jednodielnym pretekárskym oblekom nebolo žiadne airbagy, ako sú pretekári tohto roka nosia. Deň Franza Klammera nás znervózňoval ako lvy Ďalšie čítanie Počas prvých 15 sekúnd sa stalo Zrejmé pre každého, kto sa díval z tepla a bezpečnosti svojej prednej miestnosti, že tu bol človek ochotný prekročiť hranice kontroly.Kurz bol napadnutý hlavou a on odpovedal tým, že sa pokúšal späť, donútil Klammera do zúrivých zákrokov zotavovania posledného priekopy. Starí ľudia, ktorí sa učili, aby uzamkli svoje lyžice spolu v čistých paralelných zákrutách, sa odvrátili od toho, ako boli všetky pravidlá štýlu a rovnováhy upustené v jedinom mužovi, Ale pri prvých a druhotných časových kontrolách sa zotrval niekoľko stotín sekúnd.Ale potom, čakajúc na spodku hory, počul Russi hukot 60 000 rakúskych divákov a podľa vlastných slov pocítil, že sa hory začnú otriasť. Keď sa červená prilba Klammera rozbehla do pohľadu Diváci v úvode, Russi poznamenal, že jeho súper bol posledný obrat v uhle, ktorý nikto predtým neskúšal. Keď rakúska prekročila čiaru, prišiel čas. V tom bola tretina sekundy. Na tabuľke č.15 bol posunutý č. Obaja muži sa objali.A na celom svete viac ako niekoľko ľudí objavilo liek na stredozápadné blues. Odvetvie zimných športov utrpelo v posledných rokoch z dôsledkov zmeny klímy, ale tohtoročné veľké sneženie prišlo včas na Posledný sobotňajší beh v Lauberhorne, ďalšie klasické preteky sezóny. Vyhral ho Aksel Lund Svindal, ktorý dáva nórskemu lyžiarovi svoje štvrté víťazstvo v piatich svahoch zatiaľ v tejto sezóne, ale počasie sa aj naďalej podieľalo. Fog nútil organizátorov, aby skrátili trať, čo Svindalu Šancu napadnúť rekord, ktorý od roku 1997 zastáva Kristian Ghedina.Ten deň pred takmer dvoma desaťročiami bol taliansky lyžiar priemerne rýchlosťou 61 míľ za hodinu, ale jeho priemerná miera zvislého zostupu bola možno mimoriadnejšia. On klesol 3300 stôp – čo je o 600ft viac ako výška najvyššej budovy na svete, Dubaj Burj Khalifa – v rýchlosti 23 stôp za sekundu. Predstavte si, že padajú na zdvíhací hriadeľ dve a pol minúty. Korene Lauberhornu ležia v britskom vynáleze organizovaných zjazdových pretekov na začiatku dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia, kedy hostiteľské hotely a chaty Wengenovho starého sveta Oxford verzus Cambridge, zatiaľ čo miestni obyvatelia stále pretekávali medzi sebou na lyžiach na bežkách.Ale jeho sláva nie je až tak nádherná scenéria, ktorá oklamala básnikov Shelley a Byron storočie pred začiatkom pretekania, keďže je to plná dĺžka. Súťažiaci majú takmer dve a tri štvrtiny kilometrov stehien Úsilie pri rýchlosti zatvárania rýchlosťou 100 mph. Najvyššie rýchlosti prichádzajú na Haneggschuss, dve minúty do preteku a blízko k cieľu, keď sa nahromadenie nahromadenej kyseliny mliečnej stane neslušným.Nemusí to byť tak brutálne alebo ako hrozné ako niektoré zjazdy, ale stanovuje si vlastné požiadavky a rovnako ako Hahnenkamm, víťazstvo je rovnako náročné ako titul Wimbledonu alebo zelená bunda na majstrovstvách.

Víkend Svindal pridal svoje meno na zoznam víťazov, medzi ktorými sú Toni Sailer, Jean-Claude Killy, Franz Klammer a Bode Miller – Bill Johnson, americký krajan Miller a olympijský šampión z roku 1984, ktorého smrť vo veku 55 rokov bola oznámená v piatok , 15 rokov po tréningovej nehode počas pokusu o návrat ho trvale postihli.Preteky z kopca sú nebezpečné a každý z týchto víťazov poznal zmes vzrušenia a nebezpečenstva, ktoré priniesla Lauberhornova finálna vrstva S-ohybu, ktorá je aj naďalej okázalá, napriek tomu, že jeho obrys zmäkčil po smrti v roku 1991 Gernota Reinstadlera 21-ročná rakúska, ktorá sa dostala do bezpečnostných sietí v plnej rýchlosti a zomrela na vnútorné zranenia.Bill Johnson nekrológy Prečítajte si viac

V sobotu mal Svindal kúsok šťastia. Tam bolo hmlo, zhoršilo sa po tom, ako sa ujal ako jeden z raných štartujúcich a nakoniec nútil dočasné zastavenie pretekov.Trvalo to, aby sa predišlo výzve tých, ktorí súťažili po obnovení – najmä jeho krajanom a veľkým súperom Kjetilom Jansrudom, vládnoucím šampiónom olympijských Super-G a päťkrát víťazom z majstrovstiev sveta. Jansrud by normálne predpokladal, že skončí v priebehu niekoľkých stotín sekúnd od Svindalu. Namiesto toho sa ocitol na dvoch miestach po 12 sekundách za 11 lyžiarmi, ktorí začali pred prerušením. Bude mať šancu na pomstu, keď obhajuje svoj sviatočný titul Hahnenkamm v sobotu na hore, Bol potešený v piatok, keď Svindal vyhral super-G udalosť.Minulé zlé počasie prinútilo organizátorov, aby používali len nižšiu polovicu kurzu Streif, čo znamená, že Jansrud vyhral z kopca po lyžovaní menej ako minútu. Nový sneh tento týždeň umožní lyžiarom zvládnuť celú dĺžku Streifu, od jeho vertikálneho začiatku až po diabolský ľadový prechod a kompresie závratov posledného schussu.

Rovnako ako v prípade Grand National a Formula One, moderné zjazdové preteky, vyhýbajú niektorým rizikám, ktoré boli každodenným spoločníkom Klammer a Johnson. Na vozidlách Lauberhorn a Hahnenkamm však výzva zostáva ohromná, airbagy alebo nie.