Briti v kalibru. Ostrovný výbery vládnu európskej kvalifikácii

Anglicko, Wales a Severné Írsko. Tri tímy zo Spojeného kráľovstva, ktoré si po prvých troch stretnutiach kvalifikácia na Euro 2016 podmaňujú svojej skupiny. Írsku, ďalšiemu do ostrovnej party, potom na špičku tabuľky schádza len jeden gól v skóre oproti Poľsku. Niet divu, že v reprezentáciách vládne eufória.

Jediný tím, od ktorého sa pritom podobná dominancie čakala, je Anglicko. Aj tá navyše bola po biednom predstavenie na svetovom šampionáte pod veľkou paľbou kritiky a v konkurencii Švajčiarska sa mala o prvé miesto v skupine E biť o poznanie urputnejšie.

Najväčšie maslo na hlave má v očiach médií Wayne Rooney, kapitán výberu Roya Hodgsona však svoju úlohu zvláda na výbornú a napríklad proti Estónsku strelil jediný gól zápasu. “Wayne je fantastický.Je to úžasný strelec a prirodzený vodca – a to je mu ešte len 29, “ vystrúhal svojmu spoluhráčovi poklonu Jordan Henderson.

Rooney sa vďaka dvom kvalifikačnom gólom dostal už na číslo 43, k najlepšiemu anglickému strelci história Bobbymu Charlton mu tak chýba už iba 6 presných gólov. Presne za mesiac navyše vo Wembley pokorí proti Slovinsku magickú hranicu 100 reprezentačných zápasov – zaradí sa tak do slávnej spoločnosti ôsmich doterajších “stovkařů”.

Rekordy a jubileá posúvajú do Francúzska i reprezentáciu Írska, ktoré uhrali cennú remízu 1: 1 v Nemecku. To je v skupine D udržalo na púhy gólový rozdiel od vedúceho Poľska. Už proti San Marínu Robbie Keane hetrikom stanovil nový rekord strelených gólov v európskych kvalifikáciách a baráži dohromady.Stý duel v národnom tíme potom proti majstrom sveta dokonale oslávil John O’Shea, ktorý v nadstavenom času vyrovnal.

“Takýto scenár by pre Johna nikto nevymyslel. Dal gól a ja som za neho nesmierne šťastný,” povedal manažér Írska Martin O’Neill. “Odohrali sme úchvatný zápas. Vrieskali sme sa do úplného konca, preukázali sme silného ducha a to nás napokon udržalo v hre,” pochválil svojich zverencov bývalý manažér Aston Villy.

V ” deck “je aj ďalšia ostrovné reprezentácie, a to škótska. Tá ako jediná nemôže žiariť spokojnosťou, so štyrmi bodmi po troch stretnutiach však boj o šampionát ani omylom nevzdáva. “Máme najťažšiu skupinu v kvalifikácii, rozhodovať sa bude až v úplnom závere.Zápas s Poľskom bol úžasný, na svojich chlapcov som pyšný, “ nechal sa po remíze 2: 2 vo Varšave počuť manažér Škótov Gordon Strachan.

Vo veľkom štýle vstúpila do kvalifikácia reprezentácie Walesu, ktorá sníva o vôbec prvom finálovom turnaji Eura v histórii. v konkurencii Belgicka či Bosny a Hercegoviny drží prvú priečku v skupine B. “neprehrali sme jediný zápas a pohľad na tabuľku je pekný. Sme sebavedomie, nemusíme sa ničoho báť ani v ďalších zápasoch, “ zdôraznil waleský kapitán Ashley Williams.

Vôbec najväčší eufória však vládne v Severnom Írsku. Rovnako ako Island, aj reprezentácia Norn Iron bola pri žrebovaní až v piatom (!) výkonnostnom koši.Napriek tomu dokázali v stretnutiach F-skupiny vyhrať na ihrisku Maďarska, poraziť Faerské ostrovy a nakoniec v utorok zdolať na horúcej gréckej pôde aj miestne favoritov. Tri zápasy, deväť bodov a taktiež prvé Euro v histórii je zrazu bližšie, než si ktokoľvek v malej krajine bol ochotný pripustiť.

“Veríme sami v seba a manažér Michael O’Neill dôveru umocnil do celého tímu. Každý z nás verí, že sa môžeme kvalifikovať na Euro a v Grécku sme urobili obrovský krok. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, ale náš celok má úžasného tímového ducha, “ dodal kapitán Severného Írska Steven Davis.